چند وقت پیش فیلم خَز را دیدم. فیلم محصول سال ۲۰۰۴ است که آشکارا نمایشی تخیلی دربارهٔ عکاس معروف دیان آربس و دو هنرپیشهٔ مورد علاقه‌ام، نیکل کیدمن و رابرت داونی هست. فیلم متحیرم کرد. نمی‌فهمم که چرا چنین قصه‌ای را به نیت اشاره به نکاتی از زندگی دیان آربس ساخته‌اند. اگر بخواهید از زندگی دیان آربس بیشتر بدانید این فیلم کمکی به شما برای شناخت عمیق‌تر او نخواهد کرد. علاوه بر این، فیلم خَز ممکن است به دلیل اشاره به برخی از محرک‌های بی‌معنیِ افراطی در مورد عکاسی دیان آربس، گمراه‌تان کند. همچنین فیلم احتمالاً اشتیاقی کنترل‌ناپذیر در مورد شستشوی سگ‌تان در شما پدید می‌آورد. فیلم از نظر تصویری زیباست. سبک فیلم شبیه فیلم بامزهٔ آلیس در سرزمین عجائب است چنان که جانی دِب به آسانی می‌توانست نقش رابرت داونی را در آن بازی کند. (..)

خب پس کجا می‌توان معرفی مختصری از کار هنری و زندگی دیان آربس یافت؟ متاسفانه اگر شما به مقالهٔ ویکی پدیای فعلیِ دیان آربِس سری بزنید، چیزی در مورد او از داده‌ها و توضیحات نویسندهٔ آن صفحه، دست‌گیرتان نخواهد شد. بهترین روش برای شناخت او خواندن و دیدن گفته‌ها و کارهای هنری‌اش است. 

دیان آربس چه کسی بود؟ ۱۰ چیز برای شناخت حرفه، شیوه‌ها و سرگذشت هنری او.

تلفظ صحیح اسم او "دیان Dee-Ann" است نه "Diane دایان" که معمولاً تلفظ می شود. 

۱. او در شرایط مالی خیلی خوبی بزرگ شد. به دلیل داشتن پدری ثروتمند که مالک فروشگاه بزرگ و معروف Russeks در خیابان پنجم شهر نیویورک بود، دیان آربس از وقایع تلخ رکود اقتصادی دههٔ ۳۰ آمریکا به دور بود. او به مدارس خصوصی می‌رفت جایی که معلم‌هایش بطور موافق (شاید هم ناعادلانه!) هر چیزی که او می‌آفرید را تایید می‌کردند. 

دیان آربس، قصری در دیزنی‌لند، کالیفرنیا، ۱۹۶۲

«من هیچ وقت بدبختی را احساس نکردم. (....) 

۹او پیش از اینکه بر عکاسی‌اش تمرکز کند، عکاس تجاریِ موفقی بود که به طور منظم برای مجله‌های خوب دورهٔ خودش مانندGlamour ،Seventeen ، Vogue ،Harper’s Bazaar کار می‌کرد.


 

 

 

 

 

 

 

 

شنبه ۱۳٩٢/٦/٩ نویسنده: امید امیدواری