بدون عنوان شمارهٔ ۹۶

 

سیندی شرمن، متولد ۱۹ ژانویهٔ ۱۹۵۴، به خاطر عکس‌های بی‌نظیرش، اعتباری جهانی دارد. یکی از عکس‌های او، بدون عنوان، شمارهٔ ۹۶، که در ۱۹۸۱گرفته شده است، در حراجی‌ای در می ۲۰۱۱، با مبلغی بالغ بر ۳/۸ میلیون دلار فروخته شد و چاپ هفتم همین عکس یک سال بعد، به قیمت ۲/۸۸ میلیون دلار به فروش رسید. شبیه دو بار برنده‌شدن در لاطاری می‌ماند بستگی دارد چطور به آن نگاه کنید! سیندی شرمن با بازی‌کردنِ جلوی دوربین و به تصویر کشیدن کلیشه‌های رایج، عکس‌هایش را به عنوان یک تفسیر اجتماعی از نقش زنان در جامعهٔ مدرن به نمایش می‌گذارد. سبک او بواسطهٔ مجموعه‌های متعدداش متمایز شده‌ است چنان‌که او در این عکس‌ها مخاطب‌اش را برای داشتن تفسیری فردی آزاد می‌گذارد. 

در نوزدهم ژانویه ۱۹۵۴ نزدیک شهر نیویورک به دنیا آمد. شرمن جوان‌ترین عضو خانواده‌اش بود و در واقع در زمینه‌ای هنری بزرگ نشد. علاقه‌اش به هنر تا زمانی‌که در دانشگاه ایالتی بوفالو آمریکا ثبت‌ نام نکرده بود، آشکار نشد. به محض اینکه فارق التحصیل شد به نیویورک رفت و شغل‌اش را به عنوان یک عکاس شروع کرد. 

واقعاً سیندی شرمن چگونه به نظر می‌رسد؟ این سئوالی‌ست که غالباً پرسیده می شود بی‌گمان او به خاطر اینکه در عکس‌هایش در جایگاه اشخاص مختلف قرار می گیرد، شناخته شده است. بله، سیندی شرمن عکاس خودنگاری است که در تمام طول دوران کاری خودش عکس‌های بی‌همتا و متنوعی از خودش گرفته است هر چند که واقعاً کسی نمی‌تواند بگوید که عکس‌های او صرفاً "خودنگاره" هستند، به این مفهوم که آنها صریحاً سیندی شرمن را توصیف نمی‌کنند. وقتی که از او دربارهٔ شخصیت‌های به تصویر کشیده‌اش سئوال می‌شود پاسخ می‌دهد: «»

 

 

 

 

 

یکشنبه ۱۳٩٢/٥/٦ نویسنده: امید امیدواری